PAST CHAMPIONS

// LIGHTWEIGHT SHARPIE CHAMPIONS

2019 – Adelaide, SA: Sideshow Bob – Luke Stephens, Matt Hansen, David Snoad – Adelaide Sailing Club (SA)

2018 – Yeppoon, QLD: The Purple Circle – Ash Gabrielson, Mark Lewis, Peter Ivanac – Mounts Bay Sailing Club (WA)

2017 – Melbourne, VIC: Maelstrom – Jason Heritage, Marc Ablett, James Hughes – Adelaide Sailing Club (SA)

2016 – Hobart, TAS: Warpig – Sam McCloud, Sam Flint, Mark Beaumont – Adelaide Sailing Club (SA)

2015 – Sydney, NSW: Focus – Mal Higgins, Sam Sanderson, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2014 – Perth, WA: The Lizzard – Peter Chappell, Peter Nicholas, Luke Payne – Mounts Bay Sailing Club (WA)

2013 – Adelaide, SA: Focus – Mal Higgins, Sam Sanderson, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2012 – Brisbane, QLD: Focus – Mal Higgins, Sam Sanderson, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2011 – Melbourne, VIC: One Hump or Two – Drew Latham, Nick Carter, Nick Johnston – Sandy Bay Sailing Club (TAS)

2010 – Hobart, VIC: Blur – Mal Higgins, Sam Sanderson, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2009 – Lake Illawarra, NSW: Blur – Mal Higgins, Sam Sanderson, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2008 – East Fremantle, WA: Vicious – Wade Henson – East Fremantle Yacht Club (WA)

2007 – Largs Bay, SA: Blur – Mal Higgins, Greg Payne, Andrew Chisholm – Brighton & Seacliff Yacht Club (SA)

2006 – Lake Cootharaba, QLD: Origami Underwear – Rod Beurteaux (WA)

2005 – Blairgowrie, VIC: Bowling for Burgers – Garry McLennan (VIC)

2004 – Hobart, TAS: City Motors Volkswagen – F Read (TAS)

2003 – Belmont, NSW: Bowling for Burgers – Garry McLennan (VIC)

2002 – Perth, WA: The Lizard – Peter Chappell, Mark Lewis, Ian Richardson – Mounts Bay Sailing Club (WA)

2001 – Port Lincoln, SA: The Lizard – Peter Chappell, Mark Lewis, Ian Richardson – Mounts Bay Sailing Club (WA)

2000 – Royal Queensland, QLD: Smoke – Robbie Deussen (SA)

1999 – Royal Brighton, VIC: Nest of Vipers – Mal Higgins (SA)

1998 – Hobart, TAS: Impala  – F Read (TAS)

1997 – Port Kembla, NSW: Bowling for Burgers – Garry McLennan (VIC)

1996 – Busselton, WA: President Ford – Stuart Rose (VIC)

1995 – Adelaide, SA: Impala – S Hamilton (TAS)

1994 – Yeppoon, QLD: Proud Aussie – Rick Shortridge (NSW)

1993 – Melbourne, VIC: Impact – S Hamilton (TAS)

1992 – Hobart, TAS: Impact – S Hamilton (TAS)

1991 – Sydney, NSW: Peelgrane Marine – Grant Geddes (SA)

1990 – Fremantle, WA: Pocket Rocket – David Royle (SA)

1989 – Ceduna, SA: Sticky Fingers – Peter Chappell (WA)

1988 – Brisbane, QLD: Sticky Fingers – Peter Chappell (WA)

1987 – Melbourne, VIC: Deck Chairs Overboard – Garry McLennan (VIC)

1986 – Hobart, TAS: Sticky Fingers – G Smith (TAS)

1985 – Belmont, NSW: Natural Gas – Robbie Deussen (SA)

1984 – Adelaide, SA: Natural Gas – Robbie Deussen (SA)

1983 – Bunbury, WA: Phantom XVI – Rod Beurteaux (WA)

1982 – Yeppoon, QLD: Meadow Lark Lemon – W Henderson (SA)

1981 – Melbourne, VIC: True Colours  – M Soulsby (SA)

1980 – Hobart, TAS: Coronation Rag – S Deussen (SA)

1979 – Sydney, NSW: Ship of Fools – Grant Simmer (NSW)

1978 – Adelaide, SA: Dynamo Hum – Andrew Hunn (TAS)

1977 – Perth, WA: Ship of Fools – Grant Simmer (NSW)

1976 – Brisbane, QLD: Ostara – Edgar Roe (NSW)

1975 – Melbourne, VIC: The Flasher – A Dey (NSW)

1974 – Hobart, TAS: Roeboat – Edgar Roe (NSW)

1973 – Sydney, NSW: Eleanor Rigby – Mark Peelgrane (NSW)

1972 – Adelaide, SA: Eleanor Rigby – Mark Peelgrane (NSW)

1971 – Perth, WA: Eleanor Rigby – Mark Peelgrane (NSW)

1970 – Brisbane, QLD: USIII – M Bethwaite (NSW)

1969 – Port Moresby: PNG: Firefly III – Ken Arcus (NSW)

1968 – Melbourne, VIC: Triad – John Bertrand (VIC)

1967 – Hobart, TAS: Crescendo VIII – R Thompson (NSW)

1965 – Adelaide SA: Daring III – John Cuneo (QLD)

1964 – Perth WA: Daring III – John Cuneo (QLD)

1963 – Brisbane QLD: Futura – G White (VIC)

1962 – Melbourne VIC: Daring II – John Cuneo (QLD)

1961 – Hobart, TAS: Daring II – John Cuneo (QLD)

1960 – Adelaide, SA: Kestrel IV – AJ Barclay (SA)

 

// HEAVYWEIGHT SHARPIE CHAMPIONS

1937 – Adelaide, SA: Phantom – John O’Grady (SA)

1938 – Hobart, TAS: Ragamuffin – H Brooke (VIC)

1939  – Brisbane, QLD: Gull – J Taylor (TAS)

RECESS DUE TO WAR

1947 – Melbourne, VIC: Heather II – H Perry (SA)

1948 – Perth, WA: Heather II – H Perry (SA)

1949 – Adelaide, SA: George Ross – J O’Grady (SA)

1950 – Hobart, TAS: Swan – D Purdon (TAS)

1951 – Brisbane, QLD: Skimmer – E Boyes (TAS)

1952 – Melbourne, VIC: Falcon III – Rolly Tasker (WA)

1953 – Perth, WA: Falcon III – Rolly Tasker (WA)

1954 – Sydney, NSW: Falcon III – Rolly Tasker (WA)

1955 – Adelaide, SA: Falcon III – Rolly Tasker (WA)

1956 – Hobart, TAS: Daring – John Cuneo (QLD)

1956 Olympics: Silver Medal, Falcon III – Rolly Tasker (WA)

1957 – Melbourne, VIC: – Falcon III – L Le Cornu (SA)

1958 – Brisbane, QLD: – Daring – John Cuneo (QLD)

1959 – Perth, WA: – Tintara – Jim Hardy (SA)

1960 – Adelaide, SA: – Daring – John Cuneo (QLD)

1961 – Hobart, TAS: – Snowgoose – V Button (TAS)

1962 – Melbourne, VIC: – Ovaltini – I Nichols (VIC)

 

CURRENT CHAMPIONS //

SA 934 – Sideshow Bob

Skipper: Luke Stephens
Main: Matt Hansen
Forward: David Snoad

Club: Adelaide Sailing Club

X